
Olejki eteryczne są złożonymi i wysoce skoncentrowanymi substancjami zapachowymi pozyskiwanymi z różnych części roślin. Otrzymujemy je najczęściej w wyniku destylacji suchej, destylacji z parą wodną lub ekstrakcji. W zależności od tego, z jakiej rośliny pochodzą, posiadają odmienne właściwości i różnorodne zastosowanie.
ZASTOSOWANIE OLEJKÓW ETERYCZNYCH WE FRYZJERSTWIE KOSMETYCE
Od lat olejki eteryczne wykorzystywane są w medycynie naturalnej, dermatologii czy aromaterapii. W ostatnim czasie ich stosowanie zostało rozpowszechnione także we fryzjerstwie i kosmetyce. Mają ciekłą oraz nietłustą konsystencję, dzięki czemu możemy je łatwo łączyć z innymi produktami i tworzyć unikalne receptury, idealnie dopasowane do potrzeb naszej skóry i włosów. To z kolei otwiera przed nami możliwość PERSONALIZACJI kosmetyków.
OLEJKI ETERYCZNE W SALONACH FRYZJERSKICH
Łączenie olejków eterycznych z profesjonalnymi kosmetykami fryzjerskimi w salonie sprawia, że możemy zaproponować naszym klientom spersonalizowane usługi. Zamieniamy w ten sposób zwyczajne zabiegi pielęgnacyjne w prawdziwe RYTUAŁY wprost z gabinetów SPA. Wykonajmy do tego jeszcze masaż głowy podczas mycia włosów i dbamy już nie tylko o wygląd naszego klienta, ale także o jego samopoczucie i dobry nastrój (olejki eteryczne i ich aromat mają pozytywny wpływ na naszą psychikę). Wizyta u fryzjera staje się jeszcze większą przyjemnością. Klient opuszcza nasz salon zrelaksowany oraz w przekonaniu, że został potraktowany wyjątkowo i co najważniejsze, nie będzie w stanie odtworzyć w domu receptury jakiej użyliśmy podczas zabiegu. Mamy pewność, że klient do nas wróci, a nasz salon wyróżni się na tle konkurencji oferując wyjątkowe zabiegi.
Stosowanie olejków eterycznych jest też bardzo korzystne pod wzgędem ekonomicznym. Pozwala ograniczyć ilość kosmetyków w salonie. Posiadając kilka różnych olejków możemy tworzyć idealne kosmetyki dla różnych typów włosów, np. farbowanych, cienkich, grubych, zniszczonych, z łupieżem, przetłuszczających się czy wypadających. Posiadając je będziemy zawsze przygotowani na każdego klienta, nawet tego najbardziej wymagającego.
OLEJKI ETERYCZNE W DOMU
Prawdopodobnie każda z nas posiada kosmetyki, które od dłuższego czasu zajmują miejsce na półkach w naszej łazience. Produkty, które kupiłyśmy pod wpływem impulsu, mają zbyt dużą pojemność, nie zachwyciły nas swoim działaniem lub zwyczajnie nam się znudziły i nie mogą się „skończyć“. Takie kosmetyki możemy bardzo prosto uatrakcyjnić dodając do nich parę kropel olejku eterycznego. Wzbogacimy ich skład, „ulepszymy“ działanie, stworzymy niepowtarzalny zapach i odkryjemy je na nowo. W zależności od rodzaju, olejki eteryczne możemy mieszać np. z kremem do twarzy, balsamem do ciała czy szamponem, odżywką lub maską do włosów.
Poniżej przedstawiamy właściwości olejków eterycznych. Dzięki temu dowiesz się jakie mają działanie, z czym je łączyć oraz w jaki sposób użyć.
OLEJEK ETERYCZNY Z ROZMARYNU
- stosowany do pielęgnacji przetłuszczającej się skóry głowy i łupieżu łojotokowego
- przyspiesza porost włosów
- wzmacnia skórę głowy
- odżywia mieszki włosowe
- naturalny, silny przeciwutleniacz dla włosów i skóry
- działa przeciwzapalnie - stosowany do masażu
- jego aromat łagodzi migreny i działa odprężająco
- pobudza aktywność umysłową
- poprawia koncentrację i pamięć
- polecany do skóry trądzikowej lub wrażliwej
- właściwości przecireumatyczne, antyseptyczne, antywirusowe, bakteriobójcze, tonizujące
- przeznaczony do stosowania na skórę głowy, nie na włosy (działanie ściągające)
OLEJEK ETERYCZNY Z DRZEWA HERBACIANEGO
- zapobiega wszawicy
- zwalcza łupież
- działa przeciwgrzybiczne
- łagodzi podrażnioną i swędzącą skórę głowy
- reguluje pracę gruczołów łojowych skóry głowy
- posiada właściwości antseptyczne
- łagodzi drobne oparzenia - po przemyciu dużą ilością wody nałożyć kilka kropel olejku na oparzenie
- stosowany w walce z trądzikiem - rozpuścić kroplę olejku w niewielkiej ilości wody, nasączyć nią wacik i przemyć twarz
- przyspiesza gojenie ran - nałożyć kroplę olejku bezpośrednio na ranę
- usuwa brodawki - nierozcieńczony nałożyć bezpośrednio na brodawkę i przykryć gazą
- przeznaczony do stosowania na skórę głowy, nie na włosy (działanie ściągające)
OLEJEK ETERYCZNY Z POMARAŃCZY
- działa zakwaszająco - utrwala kolor włosów farbowanych, zamyka łuskę włosa - dodać kilka kropli do szamponu i odżywki do włosów
- środek antydepresejny
- działa rozluźniająco i odprężająco
- zwalcza stres
- stosowany w aromaterapii
- działa przeciwzapalnie i antyseptycznie
- zapobiega skurczom - idealny do masażu
- stymuluje układ limfatyczny, eliminuje toksyny - stosowany na opuchnięte nogi
- stymuluje tworzenie kolagenu - dodać kilka kropli do balsamu
OLEJEK ETERYCZNY Z CYTRYNY
- najbogatszy z olejków w wit. C, A i B
- działa zakwaszająco - utrwala kolor włosów farbowanych, zamyka łuskę włosa - dodać kilka kropli do szamponu i odżywki do włosów
- przeciwutleniacz
- działa przeciwstarzeniowo
- działa przeciwłupieżowo
- chroni skórę głowy i zapewnia równowagę
OLEJEK ETERYCZNY Z LIMONKI
- działa zakwaszająco - utrwala kolor włosów farbowanych, zamyka łuskę włosa - dodać kilka kropli do szamponu i odżywki do włosów
- działa pobudzająco, przeciwdziała wypadaniu włosów
- posiada działanie przeciwzapalne
- działa bakteriobójczo, przeciwtrądzikowo
- stosowany na brodawki, opryszczki, ukąszenia owadów i żylaki
OLEJEK ETERYCZNY Z BERGAMOTKI
- działa zakwaszająco - utrwala kolor włosów farbowanych, zamyka łuskę włosa - dodać kilka kropli do szamponu i odżywki do włosów
- równoważy skórę głowy
- stosowany do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej
- działa przeciwbólowo i antydepresyjnie
- stosowany w aromaterapii - zapewnia spokojny sen
Olejki eteryczne i kosmetyki współgrają ze sobą uzupełniając się nawzajem. Możemy dodać je do masek przed myciem, szamponów i odżywek do włosów. Idealnie sprawdzają się także w połączeniu z kremem do twarzy czy balsamem do ciała. Pamiętajmy jednak, że olejki eteryczne, a zwłaszcza cytrusowe działają fotouczulająco, dlatego przez 24h od aplikacji nie powinniśmy wystawiać się na działanie słońca ani promieni UVA. Olejki eteryczne używamy w postaci rozcieńczonej, zgodnie z proporcją podaną w ulotce. Nie należy ich stosować bezpośrednio na skórę (poza kilkoma wspomnianymi wyżej wyjątkami). Nie nakładamy także na okolice oczu czy błon śluzowych. Olejków eterycznych NIE SPOŻYWAMY! Kobietom będącym w ciąży bądź karmiącym piersią polecamy skonsultować się z lekarzem.
Cieszymy się, że obecnie panujący trend na kosmetyki organiczne rozpowszechnił stosowanie olejków organicznych, które posiadają olbrzymią moc i różnorodne zastosowanie. Dzięki temu materiałowi z łatwością powinieneś wybrać odpowiedni produkt dla siebie. Zachęcamy do odkrycia korzyści wynikających z ich stosowania.